קוגיטו - בית-ספר לפסיכותרפיה

 

בשנים 2000-2007 ניהלתי את 'קוגיטו - בית-ספר לפסיכותרפיה' בזכרון-יעקב ובגליל, שבו התקיימה תוכנית תלת-שנתית בפסיכותרפיה לפסיכולוגים, מטפלים, פסיכיאטרים ורופאי-משפחה.

במסגרת התוכנית פיתחתי ארבעה קורסים יחודיים, אותם לימדתי גם בבתי-הספר לפסיכותרפיה של הטכניון בבית-החולים רמב"ם ובבית-הספר לפסיכותרפיה של מכללת צפת ובית-החולים בצפת. קורסים אלו, החיוניים לכל מטפל, כמעט שאינם נלמדים בתוכניות ההכשרה למטפלים, ולכן, למרות שאינני מתגורר עוד בישראל, אני ממשיך ללמד אותם בקליניקה הווירטואלית, המשמשת כסביבה לימודית משוכללת ויעילה.

 

 תיאורי-המקרים של פרויד

תיאורי-המקרים של פרויד, אותם גם ערכתי והוצאתי לאור בעברית, וכתבתי עליהם בספרי 'פרויד נגד דורה' ו'תיאורי-המקרים של פרויד' הם הספרות הקלאסית של הפסיכואנליזה, ומקור מידע הכרחי לכל מי שעוסק בטיפול נפשי. הקורס סוקר את תיאורי-המקרים של פרויד, את מקומם בהתפתחותה של הפסיכואנליזה ואת השלכותיהם על החשיבה הטיפולית בגישות הטיפוליות השונות שהתפתחו במהלך המאה-העשרים. 

קריאה וכתיבה של תיאורי-מקרים

כתיבת תיאורי-מקרים היא נקודת המוצא והתנאי הבסיסי לתהליך ההדרכה בפסיכותרפיה, שבלעדיו לא ניתן לגשר בין היסודות התיאורטיים לבין הפרקטיקה. הקורס משלב היכרות עם ההיסטוריה של תיאורי-המקרים החשובים בפסיכותרפיה, עם הדרכה מעשית בכתיבת תיאורי-מקרים, החיונית לכל מי שמבקש להתמחות בתחום הטיפולי. למרות החובה לכתוב תיאורי-מקרים במהלך ההתמחות ובבחינת הגמר, תוכניות ההכשרה אינן כוללות קורס לכתיבת תיאורי-מקרים, וזהו קורס ראשון מסוגו, המבוסס על ספרי 'פסיכותרפיה ממבט אחר'. 

יחסי מטפל-מטופל

קיימת הסכמה נרחבת על חשיבות יצירת הקשר הטיפולי כתנאי מוקדם, ואולי אפילו תנאי יחיד, להצלחת הטיפול. למרות זאת כמעט ולא קיימים קורסים המכשירים את המטפלים ליצור את הסביבה הטיפולית הבטוחה, החיונית ליצירת יחסי מטפל-מטופל. במחקר מקיף שערכתי בדקת את המכנה המשותף ליצירת יחסי מטפל-מטופל במאות גישות טיפוליות, והגדרתי את כללי-היסוד המשותפים לכל הגישות הטיפוליות, מהפסיכואנליזה ועד לגישות ההומניסטיות-אקזיסטנציאליות וההתנהגותיות. הקורס מבוסס על ספרי 'פסיכותרפיה ממבט אחר' ו'אימון רגשי'. 

המודלים של הנפש

למרות שלכל מטפל יש מודל משלו והגדרה משלו של מושג ה'נפש', רק מעטים מודעים לכך, וגם מטפלים הרחוקים מן הפסיכואנליזה ממשיכים להשתמש במודלים של פרויד ובמושגים הפסיכואנליטיים. הקורס בוחן את המודלים של פרויד ואת היעדרו הכמעט מוחלט של דיון על הנפש ברוב הגישות לטיפול נפשי. הקורס מבוסס על ספרי 'פסיכותרפיה ממבט אחר' ועל 'המודל של התהליך הרגשי' שפיתחתי, והוא יאפשר למשתתפים להגדיר מחדש את תפישת עולמם הטיפולית.  

 

אשמח לפגוש אתכם באחד הקורסים,

                                                                         ד