25. חמוטל בר יוסף: שיר זמר

בחר גיליון קודם

חפש

הצטרפו לרשימת המנויים

 
מדי שבוע, במשך חמש-עשרה השנים האחרונות, אני שולח הרהור על שיר, על השירה ועל החיים לשלושת-אלפים וחמש-מאות מנויים. כאן תוכלו לקרוא את ההרהור השבועי, וגם את ההרהורים והשירים הקודמים (ברשימה מימין), ולשוחח על השירה ועל החיים. מי שרוצה לקבל את השיר השבועי בדואר האלקטרוני יכול להצטרף כאן לרשימת המנויים.
אנא אל תשלחו לי שירים לפרסום, משום שהבחירה שלי אישית וסובייקטיבית. בדרך-כלל אני שולח שירים שנוגעים בי באופן מיוחד, ללא קשר לאיכותם ה'ספרותית'. 

בעריכת דרור גרין

אוקטובר - 25

`פיוט` - דפשיר שבועי לשירה עברית בעריכת דרור גרין, יצא לאור במשך שבע שנים ברציפות, בשנים תשמ"ב-תשמ"ח, ובין חברי המערכת היו אריאל הירשפלד, עודד שור, אורה לב-רון, אילנה צוקרמן, יונה וולך וס. יזהר. מאות המנויים קיבלו מדי שנה אוגדן מיוחד, ומדי שבוע נשלח אליהם בדואר שיר חדש שטרם פורסם, מאת טובי המשוררים העבריים.  

 

`פיוט 2007` מחדש את המסורת של כתב-העת, ומדי שבוע נשלח למנויי האתר אחד מן השירים שפורסמו ב`פיוט`.  את כל השירים תוכלו לקרוא באתר ספרים 

אתם מוזמנים לשוחח על שירי פיוט, על שירים אחרים ועל שירה בכלל בפורום לאוהבי הספרים


מתוך פיוט תשמ"ג, כסלו 13.


בראיון שקראתי באינטרנט כתבה חמוטל שהיא מתנגדת לניסיון לקשר את יצירתה לביוגרפיה שלה, ושהיא היתה רוצה שקוראיה ימצאו בשירים שלה את עצמם. האם זה אפשרי?

אני יכול לקרוא את שיריה ולהתעלם מפרופ` חמוטל בר-יוסף שפרסמה ספרים על גנסין ועל זלדה, על הספרות העברית והאירופית. אני יכול לקרוא את השירים ולהתעלם מן המשוררת חמוטל בר-יוסף ומספריה `לולא היה עלי למהר`, `לקחת אוויר`, `רק הירוק`, `בקיץ זה יעבור`, `מתנות קופצות`, `הבראה`, `הלא`, `ובצפיפות`, `לילה, בוקר`, `מזון`, `קריאות ושריקות` ו`טעמי הקריאה`.

אני יכול לקרוא את שיריה, אבל אינני יכול לשכוח את האשה השקטה והעדינה שפגשתי לפני כעשרים-וחמש שנים. אני יכול לשכוח, לרגע, את סיפור חייה, ואת היכולת שלה להתמודד עם מה שלא ניתן להתמודד אתו, אבל אינני יכול לשכוח את קולה הרך בשעה שאני קורא את הצעקה הזועקת מתוך שיריה.

אני יכול לשמוע את קולה כשאני קורא את `שיר הזמר` שלה, שהוא למעשה שיר קינה. אני שומע את השקט המונוטוני המתאר, כמו בספירת מלאי, את שולחן המטבח, את הרצפה, את הקירות ואת הארץ, שהם למעשה רשימה ביוגרפית של עשיה, של הצבה, של ריצוף, של טיוח ושל חיים. האם אני יכול למצוא בתוכי את ארץ האויב המסתתרת בי, מבלי להיזכר בקולה של חמוטל, הזועק מתוך השקט של עצמו?

בקריאה מאוחרת, כשקולה הנעים של חמוטל מתנגן בתוכי, אני יודע שאיננה רומזת רמזים פוליטיים כשהיא כותבת `ולמה חיים בארץ, היתה לי לארץ אויב`. זוהי שאלה אקזיסטנציאלית המלוה את כל מי שעוצר מדי פעם כדי לבדוק את ספירת המלאי של חייו, בניסיון לשוב ולתת להם משמעות. 

פיוט, דף שיר שבועי לשירה בעריכת דרור גרין. מדי שבוע נשלח למנויים שיר חדש מאת טובי המשוררים העבריים: יונה וולך, יהודה עמיחי, זלדה, לאה גולדברג, דוד אבידן, אגי משעול, אברהם חלפי, חיה שנהב, שיקספיר, ביאליק, אמילי דיקינסון, אדגר אלן פו, מחמוד דרוויש, ג'ון לנון, רחל ועוד.