188. לאה גולדברג - הציפור

בחר גיליון קודם

חפש

הצטרפו לרשימת המנויים

 
מדי שבוע, במשך חמש-עשרה השנים האחרונות, אני שולח הרהור על שיר, על השירה ועל החיים לשלושת-אלפים ושש-מאות מנויים. כאן תוכלו לקרוא את ההרהור השבועי, וגם את ההרהורים והשירים הקודמים (ברשימה מימין), ולשוחח על השירה ועל החיים. מי שרוצה לקבל את השיר השבועי בדואר האלקטרוני יכול להצטרף כאן לרשימת המנויים.
אנא אל תשלחו לי שירים לפרסום, משום שהבחירה שלי אישית וסובייקטיבית. בדרך-כלל אני שולח שירים שנוגעים בי באופן מיוחד, ללא קשר לאיכותם ה'ספרותית'. 

 
 
בעריכת דרור גרין
 
 ינואר - 188
 
את `פיוט` - דפשיר שבועי לשירה עברית, ערכתי והוצאתי לאור במשך שבע שנים רצופות, בשנים תשמ"ב-תשמ"ח, ובין חברי המערכת היו אריאל הירשפלד, עודד שור, אורה לב-רון, אילנה צוקרמן, יונה וולך וס. יזהר. מאות המנויים קיבלו מדי שנה אוגדן מיוחד, ומדי שבוע שלחתי אליהם בדואר שיר חדש שטרם פורסם, מאת טובי המשוררים העבריים.
 
`פיוט 2011` מחדש את המסורת של דף-השיר, ומדי שבוע אני שולח למנויי האתר שיר והרהור על שירה ועל החיים. את כל השירים וההרהורים תוכלו לקרוא בפורום של קוראי `פיוט`.

 
 

על שער ביתנו בכפר תלינו תיבת מכתבים, אבל מעולם לא השתמשנו בה. אין כאן מרכז חלוקה ואין דוורים המסתובבים בין הבתים. ראש הכפר מקבל את המכתבים ומעביר אותם אל חנות המכולת, הנמצאת מול המעיין, במרחק שני בתים מאתנו. כשמגיע אלינו מכתב באה בעלת המכולת ומוסרת אותו לידינו. וכך קיבלתי לא מזמן חבילה מדליה ופרץ בירושלים, ידידים ותיקים המנויים על `פיוט`. תודה.
 
זו היתה מתנה מרגשת במיוחד. בתוך המעטפה מצאתי ספר מיוחד במינו, שיצא לאור בשנת 1950, וכותרתו `כך ישיר עולם צעיר`. זהו ספר של שירים לילדים מאת קטה יעקב שגם הלחינה את השירים, מאוייר באיורים עדינים ויפים של ארפד איזינגר. בכל עמוד מופיעים גם תווי השיר, ובחוברת נפרדת מצורפים תווי הליווי לפסנתר. קֶטֶה יעקב, שנולדה בברלין בשנת 1898, היתה מלחינה ומורה למוסיקה, וממקימי המדרשה למורים למוסיקה בתל-אביב. היא כתבה גם את המלים לשירים שהלחינה, אך נדמה לי שביקשה מלאה גולדברג לערוך את החרוזים.

כך מצטרף שמה של לאה גולדברג כמחברת הספר, כפי שקרה במקרה המפורסם יותר של ספר הילדים `איה פלוטו`, שרבים מייחסים ללאה גולדברג, שלמעשה רק ניסחה בחרוזים את הטקסט שכתבה דינה רון לאיורים של בעלה, ארי רון. יש משהו צנוע ומקצועי בהסכמתה של לאה גולדברג לכתוב בחרוזים טקסט שחיברו אחרים, כשם שגם הסכימה לחבר חרוזים לפרסומות, כמו בשיר לכבוד השמן של מגד:
 
לאה גולדברג: שיר פרסום
 
לא הצלחתי לגלות מיהו ארפד איזינגר, שצייר את האיורים, אבל לפי כותרת הספר נראה שהציורים קדמו לשירים. וכך נכתב שם: "השירים לציוריו של ארפד איזינגר נכתבו בידי לאה גולדברג וקטה יעקב, וקטה יעקב היא שחיברה את המנגינות לשירים."
 
 
לכאורה זהו שיר פשוט ונאיבי לילדים, על יופיו של העולם. אבל למעשה זהו מסר רגשי בעל עוצמה סוגסטיבית, שכדאי לכל אחד מאתנו לפתוח בו את היום, מן הרגע שבו אנו פוקחים את עינינו. זהו שיר של אמפתיה לעולם, לטבע ולביוספירה בה אנו חיים. השיר מציע לנו לפקוח את עינינו ולהביט מן החלון החוצה, אל הטבע ואל שאר בעלי-החיים, ולברך אותם בברכת `בוקר טוב`. זהו שיר המציע לנו לראות את החיובי שבכל תופעה, בענף הרטוב מטל, באור השמש הזהוב והמתוק ובציוץ הציפורים. מי שמתחיל את יומו בברכה כזו לעולם, יוצר בתוכו התכווננות חיובית ההופכת את הברכה לתחושה של ביטחון ואמון ומאפשרת לנו להתמודד עם החרדות הקיומיות בקלות רבה יותר.
 
אמיל קואה, שחי בדרום-צרפת בסוף המאה התשע-עשרה, גילה את כוחו של המסר הרגשי החיובי לפני יותר ממאה שנים. הוא מצא שמסר כזה, אותו כינה בשם `אוטוסוגסטיה` (והיום מכנים אותו בשם `חשיבה חיובית`) משפיע על הפעילות של מוחנו וגופנו. כשקראתי על אמיל קואה בגיל תשע-עשרה השתנו חיי, ותרגול המסר החיובי מאפשר לי עד היום להתמודד עם הטראומות וליהנות מכל מה שהמציאות מזמנת לי.
 
השיר הזה כל-כך מתאים לחיי הכפר שלנו, ולאופן שבו אנו מתכווננים מדי יום אל העולם. מדי בוקר, כשאני מתבונן בקרני השמש הצובעות לאט לאט את השמים בצבעי האור המתוק, אני יכול להקשיב לשקט המיוחד העוטף אותנו תמיד, ולהבחין בתוכו בקול זמרתן של הציפורים, המתעופפות בלהקות אל עץ האגוז הגדול, או מתבודדות על ענף עץ הדובדבן.
 
 
ציוץ הציפורים מברך את השמש המופיעה מאחורי ערפלי הבוקר.
 
 
ובפנים נמשכת שגרת החורף שלנו. אנדה הופכת לחתולה,
 
 
יונתן יוצר על האבניים,
 
 
וגם מאיה מתחילה את דרכה כקדרית,
 
 
ומפתיעה אותי בציור מים שמזכיר לי את צבעי השמים עם רדת היום.
 
 
וכמו שהיום נפתח בשירת הציפורים, כך הוא גם מסתיים, ועד חצות הלילה ניתן לשמוע את זמרתן מבין ענפי העצים.
 
 
שבת שלום,
דרור
 

פיוט, דף שיר שבועי לשירה בעריכת דרור גרין. מדי שבוע נשלח למנויים שיר חדש מאת טובי המשוררים העבריים: יונה וולך, יהודה עמיחי, זלדה, לאה גולדברג, דוד אבידן, אגי משעול, אברהם חלפי, חיה שנהב, שיקספיר, ביאליק, אמילי דיקינסון, אדגר אלן פו, מחמוד דרוויש, ג'ון לנון, רחל ועוד.