מטפל/ת אלטרנטיבי/ת

במקביל לרפואה המערבית מתקיימים ענפים רבים של רפואה אלטרנטיבית, ומספר הפונים לרפואה זו כפול ממספר הפונים לעזרת הרפואה הקונבנציונאלית. גם לטיפול הנפשי הממוסד יש תחליפים רבים, שהפופולריות שלהם הולכת וגדלה.

הרפואה האלטרנטיבית משלבת את הטיפול בגוף ובנפש, ומכללות לרפואה משלימה מכשירות מטפלים במגמות גוף-נפש. מטפלים אלטרנטיביים מציעים 'תקשור', 'הנחייה רוחנית', 'כלים רוחניים', 'מדיטציה', 'טיפול בשירה ובתיפוף', 'טיפול בצבע', 'התפתחות רוחנית בזימרה', 'איזון גוף-ונפש', 'פירוש חלומות' ועוד ועוד. בדרך-כלל משלבת הרפואה האלטרנטיבית את הטיפול בגוף עם הטיפול בנפש, אך גישות רבות מציעות טיפול רוחני, המקביל לטיפול הנפשי.

יש סיבות רבות לאטרקטיביות של הטיפול הנפשי האלטרנטיבי. רבים עדיין נרתעים מן התוויות הנלוות לטיפול נפשי, והשימוש במושגים 'טיפול רוחני' או 'התפתחות רוחנית' נוח יותר. גם מחיר הטיפול האלטרנטיבי אינו גבוה, והוא מאפשר לאוכלוסיה רחבה יותר ליהנות ממנו. הטיפול עצמו עשוי להיות דומה או זהה לטיפול הנפשי. עם זאת, הגדרתם המעורפלת של טיפולים נפשיים אלטרנטיביים מקשה על הבחירה בין הגישות השונות והתאמתה לצרכיו של המטופל.

יש הבדל רב בין הכשרתם של המטפלים האלטרנטיביים לבין זו של הפסיכותרפיסטים הממוסדים המחוייבים לכללי-האתיקה והטיפול של האגודות המקצועיות להן הם משתייכים. הנסיון שהם צוברים בשנות ההתנסות חשוב לעתים יותר מן הגישה הטיפולית עצמה.
 

רשימת המטפלים אינה בגדר המלצה. האחריות לפרטים ברשימה מוטלת על המטפלים בלבד.
עבור לדף / 9  »» 
חזרה

(פרופ.) גיסי שריג

  אני עוסקת בפיתוח מקצועי ואישי של אנשי אקדמיה ויוצרים. אני משלבת טיפול בגישה אדלריאנית עם אימון והדרכה (mentoring) לאנשי אקדמיה וליוצרים, עם התמחות בכתיבה אקדמית ואמנותית. שילוב ייחודי זה של טיפול והדרכה מאפשר לקדם את הלקוח/ה גם במישור הרגשי וגם במישור המקצועי. אני בוגרת התוכנית הדו-שנתית להבנת התפתחותם של מבוגרים בביה״ס לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב; בוגרת התוכנית התלת-שנתית לפסיכותרפיה אינדיוודואלית במכון אדלר; מוסמכת האגודה הישראלית לפסיכותרפיה ממוקדת; מאמנת מקצועית מוסמכת; בעלת תואר דוקטור ותואר שני מהאוניברסיטה העברית; בעלת תואר ראשון מאוניברסיטת תל אביב. אני מחברת הספרים ״השורה הפנימית: כתיבה לשם העצמה״; ״לכתוב דבר: כתיבה לשם חשיבה״; ״רוח הדברים: ניצני תרבות חקר ועיון״; ״לדעת דבר: כישורי חקירה ועיון״; ״חכמת הלמידה״; חוקרת תהליכי כתיבה וקשר בין טקסט ונפש;  מרצה בדרגת פרופ׳ בתוכנית לתואר שני בסמינר הקיבוצים.
(פרופ.) גיסי שריג, דוקטור (Ph.D), מטפל/ת אלטרנטיבי/ת, אזור השרון
eleanor kerman, B.A., מטפל/ת אלטרנטיבי/ת, רמת-הגולן
ronit sagiv, לימודי-תעודה, מטפל/ת אלטרנטיבי/ת, מטפל/ת בתנועה, אזור יהודה ושומרון, אזור השרון
אורה גבריאלי, B.A., לימודי-תעודה, מטפל/ת אלטרנטיבי/ת, אזור תל-אביב
אוריה אברהם, לימודי-תעודה, מטפל/ת אלטרנטיבי/ת, אזור תל-אביב
אוריה אברהם, לימודי-תעודה, מטפל/ת אלטרנטיבי/ת, אזור תל-אביב