שיטת הטיפול

טיפול נפשי אינו גישה מוסכמת אחת המבוססת על הוכחות מדעיות, אלא מאות גישות שונות שלכל אחת מהן יתרונות וחסרונות. כל גישה מבוססת על אמונות וערכים שונים, וכדאי שתבדקו מהי הגישה המתאימה לכן, כדי ליצור קשר טוב יותר עם המטפל, וכדי שהגישה תוכל להתאים לכם. קיימות גישות המתמקדות בטראומות שנגרמו בילדות, ואחרות העוסקות ב'כאן ועכשיו', יש גישות בהן המטפל מרוחק מן המטופל, ואחרות בהן המטפל מקיים יחסים שיוויוניים עם המטופל. יש גישות המציעות טיפול הנמשך חודשים ושנים, וגישות קצרות מועד המתמקדות בנושא מסוים. יש גישות העוסקות ברגשות, ואחרות מתמקדות בשינויי התנהגות.

 
לא ניתן להציג כאן את כל ארבע-מאות הגישות הקיימות, ולכן תוכלו למצוא במדריך המטפלים את הזרמים המרכזיים של הגישות הקיימות כיום. בישראל משתייכים רוב המטפלים לגישות האנליטיות-דינמיות, מבית מדרשו של פרויד, אך ניתן למצוא גם מטפלים בגישות חדשנויות יותר, התנהגותיות, אקזיסטנציאליות והומניסטיות.
 

רשימת המטפלים אינה בגדר המלצה. האחריות לפרטים ברשימה מוטלת על המטפלים בלבד.
פסיכואנליזה

 

הפסיכואנליזה מבוססת על ההנחה שהמבנה הנפשי שלנו מושפע מכוחות לא-מודעים שמקורם בילדות (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש').

טיפול דינמי

 

הטיפול הפסיכודינמי, כמו הפסיכואנליזה, מבוסס על ההנחה שהמבנה הנפשי שלנו מושפע מכוחות לא-מודעים שמקורם בילדות (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש').

טיפול קוגניטיבי -התנהגותי

 

הטיפול ההתנהגותי מתקן, באמצעות התנייה ותרגול מעשי, את הביטוי החיצוני (הסימפטום) של ההפרעות הרגשיות (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש').

טיפול נרטיבי
הטיפול הנרטיבי מניח שסיפור החיים שלנו הוא התוכנה המפעילה אותנו. הוא מאפשר לנו להיות, בו בזמן, הגיבורים של הסיפור שלנו וגם המחברים שלו (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש').

טיפול אקזיסטנציאלי
הטיפול האקזיסטנציאלי מתמקד ב'כאן ועכשיו', מסייע למטופל להגדיר את תפישת עולמו ולהתמודד באומץ עם חרדת המוות ועם החיפוש אחר משמעות החיים (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש').

פסיכותרפיה הומניסטית
הטיפול ההומניסטי מציע גישה אופטימית לצמיחה אישית, מתוך אמונה ברצון החופשי וביכולתו של כל אינדיבידואל לשנות את חייו (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש').

פסיכוסינתזה

פסיכוסינתזה


אנליזה יונגיאנית

אנליזה יונגיאנית


טיפול אינטגרטיבי
הטיפול האינטגרטיבי משלב גישות טיפוליות שונות, והוא מאפשר לכל מטפל ליצור גישה משולבת ייחודית משלו (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש').

ביבליותרפיה

הביבליותרפיה היא טיפול נפשי באמצעות שימוש בטקסטים ספרותיים ובכתיבה.


טיפול במוסיקה

<span style="FONT-SIZE: 14pt; COLOR: #8b4513; FONT-FAMILY: Arial" arial"="" font-family:="" color:="" 14pt;="" #8b4513;="">הטיפול במוסיקה יוצר קשר מיוחד בין המטופל לבין המטפל, ומאפשר את התהליך הטיפולי גם למי שמתקשה להביע את רגשותיו במלים.


טיפול באמצעות בעלי-חיים

הטיפול באמצעות בעלי-חיים מסייע ליצירת הקשר בין המטפל לבין המטופל.


טיפול מערכתי

טיפול מערכתי


שיטת אימאגו

שיטת אימאגו


NLP
התמקדות

התמקדות


טיפול אדלריאני

טיפול אדלריאני


טיפול בארגז החול

טיפול בארגז החול


ביואנרגיה

ביואנרגיה


ביופידבק

ביופידבק