נושא הטיפול
גמילה מסמים ומאלכוהול

גמילה מסמים ומאלכוהול


דימוי עצמי

 

איש לא יכול להכשיל אותנו יותר מאשר אנו עצמנו. דימוי עצמי עשוי להשפיע על מהלך חיינו לטוב או לרע. הטיפול הנפשי מאפשר התמודדות עם הדימוי העצמי, ומספק כלים לשינוי (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש)

התמכרות

הנטיה להתמכר קיימת בכל אחד מאתנו, והסכנות הטמונות בה רבות: ניתן להתמכר למזון, להימורים, לאלכוהול, לסמים, לאלימות, למין, למשחקי מחשב ולאינטרנט.


התנהגות

 

לעתים מתבטאים קשיים נפשיים בתבניות התנהגות המכשילות אותנו ופוגעות בקשרים שאנו מנהלים. טיפול נפשי מסייע לזהות תבניות אלו ולשנות אותן (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש').

התפתחות אישית

 

לעתים קרובות מתפתחים חיינו בכיוון שונה מזה ששאפנו אליו. רגע ההתפכחות עשוי להיות כואב, וזה הזמן לפנות לטיפול נפשי (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש').

זוגיות

 

הזוגיות, מעצם טיבה, מעוררת קשיים הדורשים טיפול. כאשר אינכם יכולים לשוחח על הקשיים כדאי לפנות, ביחד או לחוד, לטיפול נפשי (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש).

חיפוש אחר משמעות

 

חוסר המשמעות הוא ה'וואקום האקזיסטנציאלי' המאפיין את התרבות המערבית של סוף המאה העשרים. הטיפול הנפשי מאתגר ומסייע בחיפוש העצמי אחר המשמעות (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש).

חרדות

 

חרדה איננה פחד, והיא אינה נובעת מגורם שניתן לזהותו. חרדה עשויה לנבוע מהפרעה נפשית או מחוסר הביטחון הקיומי (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש).

טראומה ופוסט-טראומה

 

לאירועים טראומטיים כמו מלחמה או אירועי טרור יש השפעה מיידית על התפקוד הנפשי והגופני, והם ניתנים לטיפול מייד לאחר האירוע. בהיעדר טיפול עשויות להופיע תופעות פוסט-טראומטיות לאחר זמן רב, והטיפול בהן קשה (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש).

יחסים

 

מערכות היחסים שאנו מקיימים עם סביבתנו מעסיקות אותנו במשך כל חיינו. חלק ניכר מן הקשיים הרגשיים מתמקד ביכולת שלנו לקיים קשרים עם אחרים. הטיפול הנפשי הוא מעבדה להתנסות ביחסים (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש).

ילדים

 

תהליכי ההתפתחות וההתבגרות של ילדים הם מקור לקשיים רגשיים רבים, והטיפול הנפשי מעניק להורים הדרכה ותמיכה במצבים קשים. הטיפול בילדים שונה מן הטיפול במבוגרים, ויש להכין אותם לכך ולתמוך בהם (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש).

כאבי נפש

 

כאבי הנפש הם כאבים של ממש, המתבטאים במצוקות מסוגים שונים, ויש להם השפעה ישירה על חיינו ועל בריאותנו הגופנית (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש).

כפייתיות

 

ההתנהגות האובססיבית-כפייתית מופיעה בתגובה לחרדה, והיא עשויה להתבטא ב'אישיות אובססיבית' דייקנית ושיטתית, או ב'הפרעה אובססיבית' המחבלת בתפקוד היום-יומי (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש).

מחלות נפש

 

מחלות הנפש עשויות להיראות כהקצנה של קשיים רגשיים, וכדאי לאבחן אותן במועד המוקדם ביותר ולפנות לטיפול נפשי או פסיכיאטרי (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש).

מחשבות

 

הפרעות נפשיות ורגשיות המתבטאות במחשבות טורדניות עשויות לשבש את חיינו ולפגום ביחסינו עם אחרים. הטיפול הנפשי מאפשר לזהות את מקור הבעיה ולהתמודד עם הקשיים שהיא מעוררת (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש).

מיניות

 

כולם מדברים על מין, אבל קשה מאוד לדבר על מין. הטיפול הנפשי מבטיח סודיות ותמיכה, ומאפשר למטופלים לבחון את הדימוי המיני שלהם (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש).

משברים

 

חיינו רצופים משברים צפויים מראש ומשברים בלתי-צפויים. הטיפול הנפשי מציע כלים להתמודדות עם משברים או למניעתם (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש).

רגשות

 

רגשות הם המנוע המפעיל אותנו בחיינו, וכאשר הם נפגמים אנו נזקקים לטיפול נפשי, המשמש כמעבדה לזיהוי ולעיבוד רגשות (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש).

שינוי

 

הצורך בשינוי והחשש משינויים מלווים אותנו לכל אורך חיינו. טיפול נפשי הוא אמצעי ליצירת איזון בין השינוי וההרגל (מתוך 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש)