יעוץ נפשי ליצירת יחסים. דרור גרין באתר פסייקום
 
 "אני פשוט דפוקה," חזרה מלכה ואמרה, "אני אף פעם לא מרוצה מעצמי, אז איך אני יכולה להיות מרוצה ממישהו אחר? אני תמיד מצליחה להרוס את כל הקשרים שאני יוצרת. יש לי אופי כזה, אני יודעת. תמיד אמרו לי שאני חושבת רק על עצמי."

מלכה דיברה על עצמה, על אופיה ועל התנהגותה, אבל מה שהטריד אותה היה מערכות היחסים שלה עם אחרים. היא היתה ספרית בת עשרים ותשע, שהקימה עם שותפה מבוגרת ממנה עסק מצליח, אך למרות ההצלחה עמד העסק להתפרק בגלל מריבות חוזרות ונשנות בין שתי השותפות. היא רצתה להתחתן, אבל למרות הצלחותיה עם גברים היא הצליחה להרחיק ממנה את כל מי שחיזר אחריה. עם אמה, שתמיד אמרה לה שהיא חושבת רק על עצמה, היא מנהלת מאז ילדותה יחסי אהבה-שנאה.

"אני יודעת שאני משעממת אותך," היא אמרה כשנוכחה בשתיקתי. "גם אתה עוד תזרוק אותי מכאן."

איך אוכל לעזור למלכה? האם עלי לחקור את יחסיה עם אמה, ואת הטראומות שנגרמו לה בילדותה? או אולי היא זקוקה להדרכה שתאפשר לה לשנות את התנהגותה ולסגל לעצמה דפוסים חדשים של תקשורת עם הסביבה? אולי היא פשוט זקוקה ליחס תומך ואוהב, שיאפשר לה לקבל את עצמה כפי שהיא, כדי שתוכל לאהוב גם אחרים? אני משער שניתן לעשות שימוש בטכניקות טיפוליות הלקוחות מגישות שונות, אבל הכלי היעיל ביותר לטפל במקרה כזה הוא הקשר הטיפולי עצמו. הטיפול הפסיכולוגי הוא סדנה ליחסי-אנוש, והוא מאפשר למטופל להתנסות, באמצעות הקשר עם המטפל, בדרכים שונות ליצירת הקשר, ללא חשש מכשלונות וטעויות.
 

כשאני חושב על המטופלים שלי, בעבר ובהווה, אני מגלה שכמעט כולם הציגו קשיים הקשורים ביחסים. רווקים מציגים את הקושי במציאת בני-זוג או במחויבות. נשואים מתקשים בקשר הזוגי, בנאמנות, בהתאמה, בתקשורת המינית ובאחריות ההדדית. הורים מודאגים מן הקשר המשתנה במהירות עם ילדיהם, וכמעט כולם נושאים אתם זכרונות כאובים מן הקשר עם הוריהם. כמעט שאין נושא הקשור במצוקה נפשית שאינו קשור בדרך זו או אחרת ביחסים.

הטיפול הנפשי מציע דרכים שונות להתמודד עם קשיים ביחסים, החל בבדיקה עצמית של המטופל וכלה בטיפול משותף, זוגי או משפחתי. יש מטפלים שיתמקדו בתהליך הרגשי, ואחרים יציעו טיפול התנהגותי לרכישת כלים ליצירת קשרים בין-אישיים.
 

האם אתם מוטרדים מן האופן בו אתם מנהלים את היחסים שלכם עם הסביבה הקרובה והרחוקה? האם אתם רוצים לשפר את היכולת שלכם ליצור קשר עם אחרים? האם אתם שוקלים לפנות לטיפול נפשי?
 
אם תרצו להתייעץ על כך, אשמח להיפגש אתכם למפגש יעוץ חד-פעמי.
בהצלחה,
דרור גרין, טיפול נפשי באינטרנט