יעוץ למטופלים אחרי טיפול נפשי. דרור גרין באתר פסייקום
 
 

"הייתי בטיפול פסיכולוגי במשך שנתיים וחצי," סיפר תמיר, "ולפני חצי שנה הוא הסתיים. זה לא היה קל. בכלל לא קל לי עם פרידות, ואני גאה שהצלחתי לסיים ככה את הטיפול. אבל עכשיו זה ממש חסר לי, ואני יודע כמה אני זקוק לזה."

"אז למה אתה לא מתקשר למטפל שלך ומבקש לחזור לטיפול?" שאלתי.

"כי זה יהיה כישלון של הטיפול," הוא אמר. "הייתי מכור לקשר הזה, כמו לקשרים אחרים בחיי, והטיפול הצליח להוציא אותי מזה. ומצד שני, הטיפול חסר לי עכשיו. אני יודע שזה נשמע כמו התמכרות, אבל קשה לי להתגבר על זה לבד." תמיר המשיך וסיפר לי במהלך הפגישה על מה שהביא אותו לטיפול, ועל התהליך המפרך שעבר במהלכו.

"מה דעתך," הצעתי, "שניפגש לכמה מפגשי הדרכה, כדי לסכם את הטיפול שעברת, ולבדוק מדוע אתה מרגיש צורך בטיפול חדש. יש לי תחושה שמדובר ב'עסק לא גמור' (unfinished business), ואני מבין מדוע אתה לא רוצה לפנות אל המטפל הקודם שלך. הדרכה איננה טיפול, למרות שיש לה, לפעמים, גם ערך טיפולי. נדמה לי שלפני שתבחר להתחיל בטיפול חדש כדאי שנעבד יחד את סיום הטיפול הישן, ונבדוק את הפרידה שלך מן הפסיכולוג ואת הקושי להיגמל מן ההתמכרות מטיפול."

תמיר קיבל את הצעתי, וסיכמנו להיפגש במשך שישה שבועות. כפי שצפיתי, המפגשים שלנו התמקדו בעיבוד האבל על סיום הטיפול, ולמעשה קיימנו יחד טקס של קבורת הטיפול, שבוע זיכרון, עליה לקברו של הטיפול והקמת מצבה שתסתום את הגולל על הטיפול.

השימוש בדימויים כה קשים איפשר לתמיר לחדש את הכלים שרכש בזמן הטיפול להתמודדות עם פרידה, ובאמצעותם להיפרד גם מן הטיפול ומן המטפל. 

טיפול פסיכולוגי מוצלח הוא טיפול המכשיר את המטופל לטפל בעצמו, ומאפשר לו להתמודד עם קשיים עתידיים מבלי להזדקק לטיפול נוסף. אבל סיום הטיפול נחווה במקרים רבים כחוויה טראומטית, והוואקום שהוא מותיר עשוי להקשות על מטופלים בתקופה שלאחר מכן.

הדרכה שלאחר הטיפול מאפשרת למטופלים לעבד את השפעות הטיפול ואת סיומו, ולבדוק מחדש את הכלים שנרכשו בעת הטיפול.


 
אם סיימתם תהליך של טיפול נפשי, לאחרונה או לפני זמן רב, ואם המחשבות אודות הטיפול עדיין מעסיקות אתכם, מפגש חחד-פעמי יסייע לכם להתמודד עם השאלות שעולות לאחר סיום הטיפול. מפגש כזה יאפשר לכם לסגור את הקצוות הפתוחים, ולעשות שימוש יעיל בכלים שרכשתם בזמן הטיפול.  
בהצלחה,
דרור גרין, טיפול פסיכולוגי באינטרנט