יעוץ למטופלים בזמן טיפול נפשי. דרור גרין באתר פסייקום
 
 
"אתה יודע שלפני שהתקשרתי אליך דיברתי עם ארבעה מטפלים אחרים, וכולם סירבו להיפגש אתי?" שאלה אנה. שבוע לפני-כן היא התקשרה וביקשה להתייעץ אתי בנוגע לטיפול הנפשי שלה. היא סיפרה שהיא נמצאת בטיפול פסיכולוגי כבר שנה, והיא מרגישה צורך לעשות ספירת מלאי ולבדוק מה קרה לה בטיפול. היא דווקא מרוצה מהטיפול, ורוצה להמשיך, אבל היא קראה את הספר 'בגנות הפסיכותרפיה' של ג'פרי מייסון, ונבהלה מכמות המטפלים שפגעו במטופלים, וחשבה שטוב יהיה להתייעץ עם פסיכולוג נוסף. "כולם, מלבדך, אמרו לי שלא יוכלו להיפגש אתי בזמן שאני נמצאת בטיפול, משום שזה נוגד את האתיקה הטיפולית. הם גם הזהירו אותי שזה יפגע בטיפול שלי. אז מה, אתה עובר עכשיו על הקוד האתי של המטפלים?" היא צחקה.

"תתפלאי," אמרתי, "אבל אני חושב שהם צודקים. מפגש מקביל עם שני מטפלים עשוי לפגוע ביחסי האמון שלך עם המטפלת, שבלעדיהם הטיפול לא יוכל להימשך."

"באמת?" התפלאה אנה, "אז למה הזמנת אותי היום?"

"משום שאני לא עומד לטפל בך," אמרתי, "ומשום שאין לי כל כוונה לדבר על המטפלת שלך או לבקר אותה. אני חושב שכמו שהמטפלים מקבלים הדרכה על עבודתם, יש גם למטופלים זכות לקבל הדרכה. אם היה לך קושי עם המטפלת, הדרכה חיצונית יכולה לסייע לך להחליט אם להמשיך בטיפול, ואם הטיפול טוב, הדרכה יכולה לחזק את האמון שלך במטפלת ולקדם את התהליך הטיפולי."

"אז למה האחרים לא יודעים את זה?" היא שאלה.

"כי עד היום אף אחד לא חשב על האפשרות להציע הדרכה למטופלים. אני משער שיש בזה משהו שמאיים על הפסיכולוגים. אולי החשש מפני הביקורת של עמיתים למקצוע. לא קשה להבין את זה."

"אתה מתכוון שהגילדה המקצועית מגנה על החברים שלה בכך שהיא מונעת מידע מן המטופלים?" היא המשיכה להקשות.

"כן," אמרתי, ומיד הצטערתי. רוב המטפלים נאמנים למטופליהם ודורשים את טובתם. עם זאת, חוסר המידע שיש לציבור בנוגע לטיפול פסיכולוגי מעיד גם על הסתגרותם של המטפלים.
 

הדרכת מטופלים במקביל לטיפול שהם מקבלים מתמקדת בתהליך הטיפולי ובתחושותיו של המטופל, ולא במעשיו של המטפל. הדרכה כזו דומה להדרכה שמקבלים הפסיכולוגים על עבודתם, והיא מאפשרת למטופל להבין טוב יותר את מה שקורה במהלך הטיפול.

אפשר לבקש הדרכה כאשר היחסים בין המטפל למטופל נפגמים, וכאשר המטופל שוקל לעזוב את הטיפול. לא פחות חשוב מכך לקבל הדרכה כאשר הטיפול מוצלח. הדרכה כזו יכולה לקדם את הטיפול והיא מחזקת את יחסי המטופל עם המטפל. מותר לכם לשתף את המטפל בהחלטה לפנות לייעוץ חיצוני.
 

כפי שנהוג לבקש 'חוות דעת נוספת' בתחומים רפואיים, גם כשאתם נמצאים בטיפול פסיכולוגי אתם תוהים לעתים אם התהליך מתאים לכם, וזה הזמן להתייעץ במומחה נוסף. באתר פסייקום תוכלו להתייעץ אתי כדי להבין טוב יותר את התהליך הטיפולי בו אתם נמצאים, ולהתמודד עם שאלות העולות בזמן הטיפול.
 
בהצלחה,
    דרור גרין, טיפול פסיכולוגי באינטרנט