יעוץ לפני טיפול נפשי. דרור גרין באתר פסייקום
 
 
"שלום, אפשר לדבר עם ד"ר גרין?"

קולה הרך היה כה שקט, שבקושי הצלחתי לזהות את המלים.

"דרור מדבר," אמרתי. "קצת קשה לי לשמוע אותך."

"שלום. שמי אורית, ורציתי להיפגש אתך, אבל אני רוצה שתדע כבר עכשיו שאני לא בטוחה שאני צריכה טיפול פסיכולוגי, אז אל תנסה לשכנע אותי. אני פשוט רוצה יעוץ, משהו שיעזור לי להבין אם אני בכלל צריכה טיפול. הצלחתי להסביר את עצמי?" הפעם קולה היה ברור יותר.

"אני חושב שכן," עניתי. "לא קל להחליט לפנות לטיפול נפשי, וכדאי לשקול את זה ברצינות. אני אשמח לייעץ לך בנושא זה. מדוע החלטת לפנות דווקא אלי?"

"כי הבת שלי קראה ספר שכתבת על פסיכולוגית קטנה שקוראת מחשבות, שקוראים לו 'הקוסמת הקטנה'. כתבת שם שלא מספיק לקרוא מחשבות, ושצריך גם להבין אותן. זה מצא חן בעיני, וחשבתי שאתה תוכל לעזור לי להבין מה אני רוצה."

זו היתה הפעם הראשונה שדמות דמיונית שלחה אלי מישהו לטיפול. קבענו להיפגש שבוע לאחר מכן, והפגישה הפכה לרצף של ארבע פגישות, שבסופן החליטה אורנה שאיננה זקוקה לטיפול. למעשה, הייעוץ וההדרכה שקיבלה במהלך ארבע הפגישות היה מעין טיפול קצר מועד, שאיפשר לה להתבונן אל תוך עצמה ולארגן מחדש את המבוכה שבה היתה שרויה.
 

אני מאמין שלהדרכת מטופלים יש מקום חשוב בהחלטה אם להתחיל בטיפול נפשי, ביכולת לזהות את הקושי הרגשי הדורש טיפול ובחיפוש אחר המטפל או הפסיכולוג המתאים.

יעוץ או הדרכה לפני טיפול ממלאים תפקיד דומה לזה של סדנת הכנה למטופלים, אך מתמקדים בצרכים המיוחדים של המטופל. הדרכה כזו עשויה לבוא במקביל לסדנת הכנה, או כתחליף קצר לסדנה כזו.

לעתים קרובות ההדרכה המקדימה לטיפול נפשי עשויה לשמש בעצמה כטיפול קצר מועד, ואפילו כטיפול בפגישה אחת.
 

הרעיון של יעוץ למטופלים לפני הטיפול אינו מוכר לפסיכולוגים ולפסיכותרפיסטים, ולכן הם אינם נוהגים להציע זאת למטופלים חדשים הפונים אליהם. לכן החלטתי לפתח באתר 'פסייקום' שירות שיאפשר לכם להתייעץ לפני שתחליטו אם אתם באמת זקוקים לטיפול, ולבחור את הגישה הטיפולית המתאימה לכם ואת המטפל המתאים.

                                                                                     בהצלחה,
 
                                                                                             ד