English עברית
כניסה

טיפול נפשי באינטרנט: סודיות ואתיקה מקצועית. דרור גרין
 
 
לא קל לשוחח עם אנשים זרים על נושאים אישיים ורגישים, גם כשאלו אנשי מקצוע, ואתם ודאי חוששים מן האפשרות שסודותיכם ייחשפו. באתר 'פסייקום' תמצאו רק אנשי מקצוע מוכרים, החברים באיגודים מקצועיים והמחויבים לכללי האתיקה הטיפולית, ובראשם לחובת הסודיות.
 
רבים שואלים אותי אם אין סכנה של פריצה לאתר. הרי הטיפול מתנהל בכתב ונשמר בפורום (כלומר, בקליניקה הווירטואלית), וכל מי שיפרוץ לאתר יוכל לקרוא את התכנים הכתובים בו. למרבה ההפתעה, למרות שקיימת אפשרות של פריצה לאתרי אינטרנט, הטיפול באמצעות האינטרנט בטוח הרבה יותר מן הטיפול פנים-אל-פנים. הרי בטיפול פנים-אל פנים זהותכם נחשפת כאשר מישהו רואה אתכם נכנסים אל הקליניקה של המטפל, בשעה שאיש אינו יכול לדעת שאתם פונים לטיפול באמצעות האינטרנט. אם מישהו ירצה להאזין לשיחות המתנהלות בקליניקה של פסיכולוג או פסיכותרפיסט, הוא יוכל בקלות רבה להטמין בה מיקרופון, ולהקליט את השיחות, או לפרוץ לקליניקה ולגנוב את הסיכומים של המטפל. הרבה יותר קשה לעשות זאת באינטרנט, משום שנדרש לשם כך ידע טכני ברמה גבוהה במיוחד, ומשום שקשה להשיג מידע שאיש כלל אינו יודע על קיומו (רק המטפל והמטופל יודעים את הכתובת של הקליניקה הווירטואלית, וגם אם מישהו יצליח לפרוץ לשם הוא כלל לא ידע במה מדובר).
 
כדי להעלות את רמת הסודיות והביטחון בקליניקה הווירטואלית, תוכלו לשנות בכל רגע שתחפצו בכך את הסיסמה האישית שלכם.
 
אל תשכחו, שהקליניקה הווירטואלית שייכת לכם, ותוכלו לבקש מן המטפל בכל רגע שתרצו למחוק את מה שכתוב בה. בנוסף, במקרה שתחששו לכתוב מידע מסוים, תוכלו לשוחח עם המטפל בשיחת אודיו או וידיאו בתוך הקליניקה הווירטואלית, מבלי להשתמש בתוכנות ציבוריות כגון סקייפ הניתנות לציטוט.
 
כאמור, כל המטפלים באתר פסייקום חברים באיגודים מקצועיים מוכרים, שלכל אחד מהם קוד אתי משלו, המחייב אותו להתנהגות מקצועית. בדף האישי של כל מטפל תוכלו למצוא מידע אודות האיגוד המקצועי של המטפל, ולקרוא את הקוד האתי המחייב אותו. אם, במקרה שהמטפל יחרוג מן הקוד האתי תרצו להגיש תלונה, תוכלו לפנות ישירות אל ועדת האתיקה של האיגוד המקצועי שלו.
 
במחקר מקיף שערכתי בדקתי את הקודים האתיים של איגודי מטפלים רבים בעולם, ובהתאם ניסחתי את הקוד האתי של אתר פסייקום, המחייב את כל המטפלים באתר (בנוסף על מחוייבותם לכללי-האתיקה של האיגוד המקצועי אליו הם משתייכים).
 
  1. נפש. המושג 'נפש' מעולם לא הוגדר באופן מוסכם בתחום הטיפול הנפשי (כתבתי על כך בספר 'פסיכותרפיה ממבט אחר'), ולכל מטפל, כמו לכל אדם, תפיסה משלו בנוגע לנפש. לפיכך יובהר שהמטפלים והיועצים באתר מומחים לרגשות ולהתנהגות. רגשות הם 'הטייס האוטומטי' המדריך את ההתנהגות, והמטפלים יסייעו למי שמבקש עזרה בניהול הרגשי שלו.
  2. טיפול. המושג 'טיפול', או 'טיפול פסיכולוגי' הלקוח מן הז'ארגון הרפואי, הוא מושג מטעה. המטפלים בנפש אינם מרפאים את הנפש כשם שהרופא מרפא את הגוף. הם אינם יכולים לעשות זאת, משום שהנפש היא מושג מופשט, ומשום שהם אינם יכולים לרפא באמצעות מניפולציה, כשם שעושים זאת הרופאים. המטפלים אינם יכולי לשנות או לשפר את מצבו של מי שמבקש את עזרתם, אלא רק לסייע לו לפתח כלים משלו, שיסייעו לו להתמודד טוב יותר עם רגשותיו ולסגל לעצמו הרגלי התנהגות מתאימים יותר. לפיכך, יוחלף המושג 'מטופל' ב'לקוח'. האחריות לשינוי היא של הלקוח, והמטפל משמש, למעשה, כמדריך או כמאמן.
  3. מקצועיות ומיומנות. המטפלים והיועצים עושים את עבודתם מתוך נאמנות לידע המקצועי שרכשו ולתחום התמחותם, ותוך אחריות לתוצאות עבודתם. הם יבהירו ללקוחותיהם את גבולות הידע והאחריות שלהם, ויתאימו את עבודתם לצרכי הלקוחות. הם יקפידו להתעדכן בתחומי התמחותם, ויציעו את השירות הטוב ביותר מבלי לחרוג מתחומי התמחותם. הם יימנעו מהתערבות או מייעוץ בתחום שמחוץ להתמחותם או שאינו רלוונטי למפגש הטיפולי-יעוצי.
  4. מחויבות לחוק ולקוד האתי. המטפלים והיועצים באתר מחויבים לפעול על-פי הוראות החוק בנוגע לתחום עבודתם, ובכל נושא החורג מתחום עבודתם, ולהיות נאמנים לקוד האתי של האיגוד המקצועי אליו הם משתייכם.
  5. פרטיות וסודיות. המטפלים והיועצים ישמרו ככל האפשר על פרטיותם של הלקוחות ועל האנונימיות שלהם, ויימנעו מכל מעשה שעלול לחשוף אותם. הם לא יקיימו כל קשר עם איש (כולל בני משפחה וחברים של הלקוחות) בנוגע ללקוחותיהם, הם ישמרו על סודיות בכל הנוגע לתכנים שיתגלו במפגש, ולא יעשו במידע זה כל שימוש בפרסומים שהם מפרסמים (ולפיכך גם לא יבקשו רשות מן הלקוחות לפרסם חלק מן המידע למטרות כלשהן). המטפלים והיועצים יוכלו להתייעץ בנוגע ללקוחותיהם רק במסגרת הדרכה מקצועית, שגם היא מחוייבת לפרטיות ולסודיות. החריגה היחידה מן המחויבות לסודיות תיעשה רק כאשר חוקי המדינה או צווים משפטיים יחייבו זאת, או במקרה של סכנה מיידית לחייו של הלקוח או לחייו של אדם אחר.
  6. קשר עם לקוחות. המטפלים והיועצים יימנעו מכל קשר מחוץ למפגש הטיפולי-יעוצי, גופני או חברתי או עסקי, עם לקוחותיהם, בזמן הטיפול או לאחריו. הקשר של המטפלים והיועצים עם הלקוחות מיועד אך ורק לטובתם של הלקוחות, והם יימנעו מכל ניצול של הלקוחות לטובתם, בדרך כלשהי.
  7. התמקדות בלקוחות. המטפלים והיועצים ימקדו את תשומת-לבם ואת עבודתם המקצועית בלקוחותיהם, ויימנעו מרכילות או ביקורת על מטפלים אחרים. הם יעשו ככל האפשר כדי להתמקד בלקוחותיהם ולהימנע מהסטת הדיון או לניתוח של אנשים שאינם נוכחים במפגש.
ברשת האינטרנט תוכלו לקרוא את הקודים האתיים של האיגודים המקצועיים של מטפלים: