English עברית
כניסה

 
הקליניקה הווירטואלית. ד
 

שלום," שמעתי קול רועד מצדו השני של הקו, "מדברת גאולה. אני לא יכולה לבוא מחר, וחשבתי אולי אתה יכול לבוא אלי?" 

עברו כמה שניות לפני שהבנתי עם מי אני מדבר. גאולה הופנתה אלי על-ידי רופא-המשפחה שלה בעקבות התדרדרות כללית, גופנית ונפשית, לאחר מותו של בנה בתאונת-דרכים, שנגרמה באשמתו.

 

"אני מצטער," אמרתי, "אני מטפל אך ורק בקליניקה שלי. טיפול נפשי שונה מטיפול רפואי, והוא איננו כולל ביקורי-בית. עדיין לא התחלנו את הטיפול, ונוכל לדחות זאת לשבוע הבא." 

"למה לא?" שמעתי את האכזבה שבקולה, "יש לנו בית יפה. תבוא, תקבל כוס קפה, תשב אתי. אם צריך, אני משלמת גם בשביל הנסיעה." 

(מתוך הספר 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש').


טיפול פסיכולוגי אינו יכול להתקיים בביתך (מקום שבו נמצאים גם שאר בני הבית) או בבית-קפה (מקום שבו לא מובטחת סודיות ואינטימיות), וגם לא בבית המגורים של המטפל (מקום בו ניתן לראות את בני משפחתו או חדרי הבית). למקום בו מתקיים המפגש יש חשיבות רבה ביצירת יחסי אמון ותחושת ביטחון, ולכן הוא מתקיים בקליניקה המותאמת לצרכים המיוחדים שלך. 

במחקר שערכתי אפיינתי את התנאים הדרושים ליצירת קליניקה שתעניק לך תחושת ביטחון ואמון, ותאפשר את קיומו של תהליך יעיל. מצאתי שתנאים אלו אינם מתאימים לטיפול המקובל באינטרנט, באמצעות צ'ט או דואר אלקטרוני, ולכן פיתחתי קליניקה וירטואלית, שתענה על כל הצרכים של טיפול או אימון באמצעות האינטרנט: ביטחון, סודיות, פרטיות ועוד. הקליניקה הווירטואלית עונה על כל הדרישות של מפגש פנים-אל-פנים, ויש לה גם יתרונות שקיימים רק במפגש באמצעות האינטרנט. 

הקליניקה הווירטואלית מבוססת על פורום סגור ומוגן בסיסמה, המיועד רק לך (או לזוג, או לקבוצה טיפולית). איש, מחוץ לך ולי, אינו יודע על קיומו של הפורום, ולכן הסודיות בפורום גדולה יותר מאשר בקליניקה ה'אמיתית', שלא ניתן להסתיר את קיומה. 

התקשורת בפורום נעשית בדרכים שונות. אנחנו יכולים לשוחח באמצעות שיחת-וידיאו, ובכך המפגש הוא למעשה מפגש פנים-אל-פנים. אנחנו יכולים לשוחח גם בכתב, בצ'אט או בפורום. לכתיבה בפורום יש יתרונות רבים, שאינם קיימים במפגש פנים-אל-פנים, משום שהיא מתעדת את התהליך כולו, יוצרת מודעות גבוהה יותר ומקצרת את משך העבודה המשותפת. מפגש כזה מתאים, כמובן, רק למי שאינו מתקשה בהקלדה. ניתן, כמובן, לשלב בין כתיבה לבין שיחת וידיאו, ב'זמן אמיתי'. 

בטיפול המסורתי הקליניקה שייכת למטפל, ועליך לבוא אליו פעם או פעמיים בשבוע. הקליניקה הווירטואלית שייכת לך, ואיש מלבדך ומלבדי אינו יכול להיכנס אליה. יש לכך יתרונות רבים. ראשית, בקליניקה הווירטואלית יש לך תחושה של 'בית', וניתן להתאים אותה לצרכים שלך. אפשר להמשיך ולהשתמש בקליניקה הווירטואלית גם בין המפגשים, ובכך להתאמן ולקדם את התהליך. התיעוד מאפשר לך לשוב ולהתבונן בכל התהליך, מתחילתו ועד סופו, וגם לאחר סיום העבודה המשותפת תוכל לשוב ולהתבונן בו. התיעוד מונע אפשרות מניפולציה, ומאפשר לך להיות מודע לתהליך ולשמור על זכויותיך. 

הקליניקה הווירטואלית שונה מפורום רגיל, והיא מעוצבת כדי להתאים לצרכים שלך ושל התהליך הרגשי המתקיים בה. יש בה תיקיות, בהן ניתן לשמור מסמכים שחשוב לך להתייחס אליהם במהלך העבודה (מכתבים, שירים, יומן וכו'), ויש בה תיקיות של קישורים לאתרי אינטרנט שיוכלו לשמש אותך במהלך הדיאלוג שלנו. יש בה גם מסך פנימי, בו יש לך אפשרות לגלוש, יחד אתי, לאתרים שונים באינטרנט (למשל, להציג בפני קשרים שיצרת באתרי היכרויות או שירים שפרסמת באתרי כתיבה). במסך הפנימי ניתן גם להציג טקסטים, כדי שנוכל לשוחח עליהם. 

הקליניקה הטיפולית היא מעין מעבדה, שבה מתקיים התהליך הרגשי. הקליניקה הווירטואלית היא המעבדה הפרטית שלך, המעניקה לך כלים משוכללים בהרבה מאשר במפגש פנים-אל-פנים, להתבוננות פנימית ולעבודה עצמית. 

תיאור של הקליניקה הווירטואלית ושל התהליך המתרחש בה ניתן לקרוא בספרי ' רצח בקליניקה הווירטואלית', שעלילתו דמיונית (כדי להגן על פרטיות המטופלים) אך התהליך המתואר בו מדויק.

להרשמה לסדרה של שמונה מפגשים בקליניקה הווירטואלית, כתבו אלי ונתאם את הזמן המתאים: drorgreen@gmail.com. 

להתראות,

דרור גרין, טיפול פסיכולוגי באינטרנט באתר פסייקום