English עברית
כניסה

289. קרן אלקלעי-גוט: סוף

בחר גיליון קודם

חפש

הצטרפו לרשימת המנויים

 
מדי שבוע, במשך שבע-עשרה השנים האחרונות, אני שולח הרהור על שיר, על השירה ועל החיים לשלושת-אלפים ושמונה-מאות מנויים. כאן תוכלו לקרוא את ההרהור השבועי, וגם את ההרהורים והשירים הקודמים (ברשימה מימין), ולשוחח על השירה ועל החיים. מי שרוצה לקבל את השיר השבועי בדואר האלקטרוני יכול להצטרף כאן לרשימת המנויים (או לשלוח לי את כתובת האימייל שלו: drorgreen@gmail.com).
אנא אל תשלחו לי שירים לפרסום, משום שהבחירה שלי אישית וסובייקטיבית. בדרך-כלל אני שולח שירים שנוגעים בי באופן מיוחד, ללא קשר לאיכותם ה'ספרותית'. 

 
 
בעריכת דרור גרין
 
דצמבר 289
 
את `פיוט` - דפשיר שבועי לשירה עברית, ערכתי והוצאתי לאור במשך שבע שנים רצופות, בשנים תשמ"ב-תשמ"ח, ובין חברי המערכת היו אריאל הירשפלד, עודד שור, אורה לב-רון, אילנה צוקרמן, יונה וולך וס. יזהר. מאות המנויים קיבלו מדי שנה אוגדן מיוחד, ומדי שבוע שלחתי אליהם בדואר שיר חדש שטרם פורסם, מאת טובי המשוררים העבריים.
`פיוט 2012` מחדש את המסורת של דף-השיר. משנת 2007 אני שולח למנויים שיר והרהור על השירה ועל החיים. את כל השירים וההרהורים תוכלו לקרוא באתר 'פסייקום' וגם תוכלו להגיב בפורום של קוראי`פיוט`.
 


אינני מכיר את שיריה של קרן אלקלעי-גוט, ואת השיר הזה מצאתי ב'מרפסת', קונטרסים לשירה, חוברת 8-9, דצמבר 1992, שערכה ידידת נעורי גבריאלה אלישע (שבאותם ימים פרסמה את שיריה בשם אלה בת-ציון). פרופ' אלקלעי-גוט, ילידת אנגליה, מלמדת בחוג לספרות עברית באוניברסיטת תל-אביב ופרסמה ספרים רבים. 

השיר 'סוף' אינו שיר על המוות, כפי שנדמה במבט ראשון, למרות שהוא פותח במשפט "אַל תִּשְׁאַל כַּמָּה זְמַן נִשְׁאַר לְךָ", אלא שיר על החיים. מה שמניע אותנו בחיינו הוא חרדת-המוות, הטבעית כל-כך, והחיפוש הבלתי-פוסק אחרי תחושה של מקום בטוח. ההצעה "אַל תִּשְׁאַל כַּמָּה זְמַן נִשְׁאַר לְךָ", לפיכך, היא הצעה חיובית, המבוססת על ההנחה שהעיסוק במוות מיותר וחסר משמעות, ושעלינו להתמקד במה שיוצר בנו תחושת ביטחון. 

חרדת-המוות הטבעית נובעת מן הידיעה שאנו בני-תמותה, והיא מתבטאת גם בחרדה מפני מחלות. אבל גם העיסוק הנמרץ בבריאות לא יביא לנו מזור, משום שגם "הָרוֹפְאִים לֹא יוֹדְעִים" לנבא את מותנו או למנוע אותו. עודף העיסוק בחרדת-המוות ובבריאות לא יהפוך אותנו לבטוחים ומאושרים יותר. 

במהלך שירי חכם ורגיש הופכת אלקלעי-גוט את החרדה המלווה את כולנו למקור הכוח שממנו נוכל לשאוב ביטחון ואמון, ובזכותו נוכל להתקיים על פני האדמה. 

הרופאים יודעים מעט מאוד על חיים ומוות, ועל בריאות, ו"הֵם רַק יְכוֹלִים לְהַעֲרִיךְ כַּמָּה גּוֹרְמִים". אבל את מה שחשוב באמת הם אינם יכולים להעריך, משום ש"אִי אֶפְשָׁר לְחַשֵּׁב רָצוֹן, חֶסֶד," כלומר את היכולת המיוחדת והחד-פעמית של כל אחד מאתנו, היכולת להתאים את עצמנו למציאות ולאנשים הסובבים אותנו, מדי יום מחדש. 

היכולת הסובייקטיבית הזו של כל אחד מאתנו היא הדמיון, כלומר "הַכֹּחַ לְהַעֲנִיק מַשְׁמָעוּת לְכָל יוֹם, לְכָל אָדָם שֶׁאַתָּה נוֹגֵעַ". את היכולת הזו לגעת באחרים, לאהוב ולתת משמעות בחיינו, איש אינו יכול לקחת מאתנו, ובזכותה אנחנו יכולים להיות מאושרים גם ברגעים הקשים ביותר בחיינו, אם רק נבחר לעשות זאת. 

את היכולת של קרן אלקלעי-גוט להתבונן בהומור בעיניו של המוות, להפוך את החרדה למקור כוח ולמצוא משמעות ברגעים הקטנים של החיים אפשר למצוא גם בשיר 'בבית הקפה', שפורסם ב-YNET תרבות ב-6.1.20122 ותורגם על-ידי דפי קודיש: 

בבית הקפה 

מִכָּל הָאֲנָשִׁים
הַחוֹלְפִים הָלוֹךְ וָשׁוֹב
עַל פָּנַי וְעַל פְּנֵי אֶסְפְּרֶסּוֹ הַבֹּקֶר
 
הַיָּחִיד שֶׁעוֹצֵר
הוּא מַלְאַךְ הַמָּוֶת.
הוּא נִרְאֶה זָרוּק
כְּאִלּוּ רָקַד כָּל הַלַּיְלָה.
 
"אַל תִּשְׁאֲלִי", הוּא אוֹמֵר
מִתְיַשֵּׁב וּמַסְתִּיר אֶת פָּנָיו
 
בְּיָדָיו הַשְּׁעוּנוֹת.
"אַתְּ בַּחַיִּים
לֹא תָּבִינִי".

גם בשיר הזה מזכירה לנו המשוררת הלמרות שהמוות עובר מול פנינו בכל יום, בכל מקום, אנחנו יכולים להמשיך וליהנות מן התענוגות הקטנים של הבוקר, ולהימנע מלנהל אתו דיאלוג, משום ש"אַתְּ בַּחַיִּים לֹא תָּבִינִי". כלומר, אין לנו אפשרות להבין את המוות, ומכאן החרדה הגדולה שהוא מעורר בנו, אבל מכאן גם היכולת שלנו להפנות את מבטנו למקום אחר, מקום של קשר, והנאה, ומשמעות. 

וזה מה שאנחנו משתדלים לעשות, מדי יום מחדש. להתעורר בבוקר אל פני נוף חדש, מושלג ומעורפל, 

ולהרחיק מבט אל ההרים היפים, המטושטשים. 

לבדוק מה קורה כשמניחים מזרון על שני כדורים גדולים,  

ולהתכונן לנסיעה ארוכה לנופש של חורף.  

אנחנו מתענגים על מראה היערות הקפואים, 

על הפסגות המושלגות, 

על מרחבי השלג המנוקדים בפרות, 

המצליחות למצוא מעט מזון אפילו בימים הקרים.   

אנחנו חולפים על-פני דוכני המזון בהם צולים קציצות על האש (הפרות מן הצילום הקודם?),    

ועל פני הסירים המהבילים. 

אנחנו מגלים את המעיינות שלא קפאו, 

וממלאים את מאגרי המים שלנו, בדרך אל המלון.  

ואנחנו שבים לכפר אוגניאנובו, אל המלון שבפתחו מעיין מים חמים,  

שמחמם את ליבנו באוויר הקפוא, 

כפי שעשינו גם בשנה שעברה. המעיינות החמים הפכו להרגל קבוע המעניק לנו תחושת ביטחון בחילופי העונות.  

ומי שחושב שאנחנו מתעצלים, יתבונן בתרגילי היוגה של אפרת. 

שבת שלום, והרבה שמחה ואהבה,

דרור 

 

 


ההרשמה לסדנה בינואר הסתיימה, ובשל הדרישה הגדולה נקיים סדנה גם בחודש מאי

המכון לאימון רגשי

 

אימון רגשי ושירה באביב

סדנה בהנחיית ד"ר דרור גרין ואגי משעול

השירה יוצרת במלים ספורות עולמות רגשיים, המאפשרים לנו להתבונן באמצעותם אל תוך עצמנו ולזהות באופן חדש את המציאות. 

האימון הרגשי הוא דרך יעילה ופשוטה לשיפור המיומנויות הרגשיות, המאפשרות לנו להתבונן סביבנו, להתאים את עצמנו למציאות וליצור לעצמנו מקום בטוח בעולם. 

סדנת 'אימון רגשי ושירה' מבוססת על דיאלוג בין המשוררת אגי משעול ודרור גרין, ועל הידידות רבת-השנים ביניהם. בסדנה הם יחלקו עם המשתתפים את ניסיונם בשירה ובתהליכים רגשיים. 

הסדנה תתקיים באביב, בתקופת הפריחה המרהיבה של עצי הדובדבן ועצי הפרי, באזור היפה השופע נהרות והרים המקיפים את העיר קיוסטנדיל. 

"דרור הוא אחד מאנשי המקצוע הייחודיים שפגשתי. אין אף אחד שדומה לו בנוף המקצועי שלנו. הוא חושב בצורה מיוחדת ופוריה. אני משוכנע שהסדנה שהוא מציע תהיה חוויה מגרה ומעשירה, שתתן למשתתפים נקודת מבט חדשה" (פרופ` חיים עומר, אוניברסיטת תל-אביב, מחבר הספרים `שיקום הסמכות ההורית`, `השטן שבינינו`. `פחדים של ילדים` ועוד). 

אימון רגשי

כל חיינו אנו מחפשים אחר מקום בטוח שיגן עלינו מסכנה וישכיח את חרדת-המוות הטבעית שלנו. שבע המיומנויות הרגשיות הן הכלים הטבעיים שבאמצעותם אנו יוצרים תחושה של מקום בטוח, אך איש לא לימד אותנו כיצד להשתמש בהם.

האימון הרגשי הוא כלי לזיהוי ולשיפור שבע המיומנויות הרגשיות, שבאמצעותן אנו יוצרים לעצמנו תחושה של מקום בטוח. 

האימון הרגשי מבוסס על תפיסה חדשה של טבע האדם, המגדירה את הרגשות כתגובות גופניות לגירויים מן המציאות. תפיסה זו תואמת לגילויים האחרונים בחקר המוח, ולהבנה שהיכולת האמפתית קיימת בנו מלידה. 

האימון הרגשי אינו `טיפול` אלא דרך-חיים, שתאפשר לכם לעשות שימוש יעיל במיומנויות הרגשיות ולממש טוב יותר את הפוטנציאל האנושי שלכם. כפי שהאימון הרגשי יאפשר לכם להעשיר ולשפר את חייכם, הוא יספק לכם גם כלים מעשיים לקריאת ולכתיבת שירה. 

באתר ניתן לקרוא את המבוא לספר 'אימון רגשי', וכן לרכוש את הספר המודפס.


מודעות רגשית ושירה

השירה היא פעילות אנושית מיותרת, ודווקא משום כך היא מסמלת את מותר האדם, ומעניקה משמעות עמוקה לחיינו. השירה מעניקה לכותביה את הכוח ליצור במלים עולם רגשי היוצר בהם, ובקוראים, תחושה של מקום בטוח. 

הסדנה תתמקד בשירה כחלון המאפשר לקוראים להתבונן בעולם המציאות, וגם בעולם הרגשי, מנקודת מבט חדשה ומיוחדת. שבע המיומנויות הרגשיות היוצרות בנו תחושה של מקום בטוח הן כלים שיאפשרו למשתתפי הסדנה ליצור באמצעותם עולם רגשי של מלים ודימויים. 


הסדנה

סדנת אימון רגשי ושירה מיועדת לקבוצה של 10-15 משתתפים, והיא כוללת שבעה ימי פעילות רצופים. כל אחד מן המפגשים מוקדש לאחת משבע המיומנויות הרגשיות, שישתלבו בהתנסות מעשית בשירה. 

כל אחד מימי הסדנה יהיה מורכב משלושה סוגי פעילות: 

  1. מפגש קבוצתי והתנסות באימון רגשי, באמצעות סימולציות ודינמיקה קבוצתית. 
  2. התבוננות במעשה השיר באמצעות הפריזמה של שבע המיומנויות הרגשיות, בליווי תרגול של קריאת שירה. 
  3. תרגול מעשי. שימוש במיומנויות הרגשיות ובמגוון רחב של גירויים ותרגילים לכתיבת שירה. 

בזמן הפנוי ניתן יהיה לשלב גם ביקור בכפר ובהרים ובנהרות המקיפים את העיר. 


המיקום והמחיר 

סדנת אימון רגשי במלון ספר סטרימון, בולגריה

הסדנה מתקיימת במלון הספא 'סטרימון' (5 כוכבים), בעיר קיוסטנדיל, במרחק תשעים קילומטרים דרום-מערבית לסופיה. זה אזור עצי הפרי של בולגריה, העשיר בנהרות, במעיינות מרפא חמים, באתרי סקי ובנופים מרהיבים.  

מלון סטרימון שוכן על מעיינות מרפא חמים, אותם גילו הרומאים לפני יותר מאלפיים הבריכה במלון סטרימון, סדנה לאימון רגשישנה. במלון בריכת-שחיה, מעיינות חמים בטמפרטורות שונות (36 מעלות, 45 מעלות ו-18 מעלות), סאונה רטובה ויבשה, חדר-כושר ועוד. המלון נמצא במרכז העיר קיוסטנדיל, ליד המדרחוב היפה, על בתי-הקפה והמסעדות שבו.  

התשלום: 1500 יורו (דמי הרשמה בסך 500 יורו, שלא יוחזרו, והיתרה תשולם עד סוף חודש אפריל). 

התשלום כולל את הסדנה, טיסה במטוס אל-על, שבעה לילות במלון 'סטרימון' בחדר ליחיד/ה, כולל ארוחת-בוקר וארוחת-ערב, שימוש חופשי בבריכה, במתקני הספא ובמעיינות החמים, הסעה משדה-התעופה ונסיעות לכפר, וכן הספר 'אימון רגשי' . 

המועד: 20-27 במאי, 2013.  
 
מעיינות חמים במלון סטרימון, סדנה לאימון רגשי
 
להרשמה כתבו אלי:

drorgreen@gmail.com

או התקשרו לטלפון ישראלי:
073-2248404. 
 
 

 


 ד"ר דרור גרין

נולד בירושלים, 1954, ומתגורר בכפר דבורישטה שבבולגריה עם אפרת וארבעת ילדיהם. ניהל את 'קוגיטו, בית-ספר לפסיכותרפיה' ולימד פסיכיאטרים, פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים בבית-הספר לפסיכותרפיה של הטכניון בביה"ח רמב"ם, בבית-הספר לפסיכותרפיה בבית-החולים בצפת בשיתוף עם מכללת צפת, ובלימודי ההמשך ברפואה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב בשיתוף עם שירותי בריאות כללית. 

פיתח את גישת 'האימון הרגשי' ומנהל מנהל את 'המכון לאימון רגשי' בבולגריה. כאחד מחלוצי הטיפול הנפשי באינטרנט פיתח את הקליניקה הווירטואלית הראשונה.  

ד"ר לפסיכותרפיה (City University, London), מוסיקאי, סופר ומאייר. חיבר כארבעים ספרים לילדים, למבוגרים ובתחום המקצועי, וביניהם: 'הסתלקותו של', 'בחזרה לצוות 4', 'נהר האהבה', 'טיפול נפשי, מדריך למשתמש''פסיכותרפיה ממבט אחר', ו'פרויד נגד דורה'. הספר 'אימון רגשי' יצא לאור בשנת 2011, ואת חלקו הראשון ניתן לקרוא באתר. 

בספריית 'פיוט' (ספרים, הוצאה לאור) ערך והוציא לאור את ספרה האחרון של יונה וולך, וכן את ספריהם של בנימין שבילי, גבריאלה אלישע ואחרים. משנת 1982 ערך את כתב-העת 'פיוט', ובמשך שבע שנים נשלח השיר השבועי בדואר למאות מנויים, ובו שירים חדשים מאת טובי המשוררים העבריים: זלדה, יונה וולך, יהודה עמיחי, חדוה הרכבי, אגי משעול, דן ערמון ורבים אחרים. בין חברי המערכת היו יונה וולך, ס. יזהר, אריאל הירשברג ואילנה צוקרמן. בשש השנים האחרונות נשלח מדי שבוע דף 'פיוט' לאלף ושש-מאות מנויים, באמצעות האינטרנט. 

 אגי משעול

ילידת טרנסילבניה, 1946, מתגוררת בכפר מרדכי ומגדלת אפרסקים עם גיורא. שם מתגוררים גם ילדיה ונכדיה. 

בעלת תואר שני בספרות עברית, שימשה כ'סופר אורח' באוניברסיטת תל-אביב וכ'משוררת הבית' באוניברסיטה העברית. זכתה בפרס ראש הממשלה, בפרס קוגל ובפרס יהודה עמיחי. 

מלמדת במכללת 'עלמא' בתל-אביב, מנהלת אמנותית של פסיטבל השירה הבינלאומי ב'משכנות שאננים' ומנהלת את בית-הספר לשירה של 'הליקון'. 

ששה-עשר ספריה זכו להצלחה רבה, שאין לה תקדים בשירה העברית, וביניהם: 'יומן מטע', 'מחברת החלומות', 'נרות נץ החלב' 'מבחר וחדשים', 'מומנט', 'קורים דברים', 'ביקור בית' ו'סידור עבודה'. 


 

את הספר 'אימון רגשי', שאינו נמכר בחנויות, ניתן להזמין באתר בעברית:

 
 
 
 
 
 
 

או באנגלית: 

 

 

 

  http://www.emotional-training.com/Bookshopemotione_en.html

kindle version is also available

 
 

פיוט, דף שיר שבועי לשירה בעריכת דרור גרין. מדי שבוע נשלח למנויים שיר חדש מאת טובי המשוררים העבריים: יונה וולך, יהודה עמיחי, זלדה, לאה גולדברג, דוד אבידן, אגי משעול, אברהם חלפי, חיה שנהב, שיקספיר, ביאליק, אמילי דיקינסון, אדגר אלן פו, מחמוד דרוויש, ג'ון לנון, רחל ועוד.